Uvođenje savremenih informacionih tehnologija izaziva najvažnije promene u poslovanju u turističkoj industriji. Napredak informacionih tehnologija ogleda se u poslovanju subjekata na turističkom tržištu kroz povećanje efektivnosti poslovanja turističkih agencija, hotela i drugih komponenti ukupne turističke privrede.
Informaciona tehnologija je važna u svim aspektima poslovanja, ali je posebno važan sistem komunikacije i interakcije između kompanije i njenih kupaca, kao i drugih subjekata na turističkom tržištu. Čak i za mala preduzeća, elektronska i internet komunikacija je kritična. Pre svega, ove tehnologije omogućavaju direktnu interakciju sa klijentima, što smanjuje troškove „distribucije“ usluga, a odlikuje se e-kašnjenjem i velikom brzinom u obavljanju komercijalnih aktivnosti. S tim u vezi, mnoga preduzeća koja se bave turizmom, počev od turističkih agencija, koriste brojne tehnologije u svom poslovanju i nastoje da se stalno prilagođavaju tržišnim trendovima. Budući obrasci turističkih aktivnosti moraju se zasnivati na brzim promenama u motivaciji potrošača, globalizaciji i regionalizaciji globalnog turističkog tržišta, trenutnim potrebama menadžmenta, tehničkim i tehnološkim trendovima razvoja i sposobnosti prilagođavanja globalnom turističkom kretanju. Inovacije koje koriste turističke organizacije uključuju izradu takozvanih virtuelnih tura, koje omogućavaju potrošačima da na kreativan način upoznaju sve čari konkretnih destinacija, što će im nesumnjivo biti veoma važno kada se odluče za boravak u nekoj od njih.
Virtuelna tura je kolekcija fotografija unutrašnjosti i eksterijera prostora koje su međusobno povezane tako da gledalac može da menja ugao gledanja, uvećava i kreće se između slika kako bi „virtuelno hodao okolo“ i upoznao objekat ili prostor. Fotografije koje se koriste za kreiranje virtuelnih obilazaka se snimaju pomoću posebne tehnike fotografisanja koja omogućava potpuno snimanje prostora od 360/180 stepeni i obrađuju se programima koji omogućavaju određeni nivo interaktivnosti sa posmatračem, kao što je promena ugla gledanja, prostoriju ili prostor, zumiranje i dobijanje specifičnih informacija o objektima koji se vide na fotografiji. Virtuelne ture su trenutno jedan od najuspešnijih načina za vizuelno prikazivanje kompanija i drugih zgrada, gradova i parkova zbog svoje interaktivnosti.
Upotreba ove tehnologije omogućava potpuno novu metodu za razvoj onlajn i desktop aplikacija zasnovanih na virtuelnoj stvarnosti. Za razliku od ranijih metoda prelaska virtuelnih okruženja, nova tehnologija vam omogućava da istražujete i krećete se kroz prostor u sledećim pravcima: napred, nazad, levo, desno, gore i dole. Takođe je moguće učitavati i komunicirati sa 3D modelima, sudarati se sa 3D objektima, kreirati nove pokrete kamere i raspoređivati interaktivne delove u prostoru. Naravno, multimedijalni sadržaji mogu biti integrisani, tako da ovaj projekat virtuelne turneje uključuje MP3 plejer, vremensku prognozu, interaktivne PDF brošure, virtuelne prezentacije hotela i turističkih atrakcija, poslovni imenik koji se može pretraživati, birač regiona i opciju da preporučite prijatelja. preko društvenih mreža.
Kontinuirano smo izloženi slikama bližeg i dalekog sveta kroz medije i nalazimo se u poziciji virtuelnih putnika koji prolaze kroz kibernetički prostor. Ta virtuelna putovanja mogu poslužiti kao podsticaj i poziv na stvarna putovanja, ali i sama po sebi imaju smisao (ljudi vole da gledaju reportaže iz egzotičnih zemalja iako su svesni da verovatno nikada neće imati priliku da odu tamo, zbog nedostatka sredstava, vremena ili drugih razloga). Ceo naš život postaje sve virtuelniji, a medijima dugujemo sve veći deo supstance naše svesti, emocija i interesovanja. Fizičku stvarnost potiskuje veštačka stvarnost, koja subjektivno postaje stvarnija i važnija.
Običan pojedinac veći deo svog života provodi uronjen u svet medijskih slika i znatno više putuje u virtuelnom nego u fizičkom prostoru (ovde, kao relevantan indikator, odnos između vremena provedenog u putovanju i vremena provedenog u turizmu -povezani sadržaji na televiziji i internetu).
Turista virtuelne realnosti putuje iako ne napušta svoj dom. Postaje „nepokretni putnik“ u fotelji, učahuren u četiri zida svoje odaje i posmatra svet kroz „virtuelne prozore“. Važno je zapamtiti da prilikom izbora lokacije putnici obraćaju pažnju na svaki aspekt. Ono što nije očekivao da će mu ponuditi novi koncept i pomoći mu da na drugačiji način sagleda svet ostaće mu i asocirati na izbor određene destinacije u narednom periodu.
Turističke lokacije pod pritiskom konkurencije moraju razmotriti fundamentalnu reorganizaciju poslovnih aktivnosti kao i implementaciju informaciono-komunikacionih tehnologija. Internet i onlajn trgovina su najefikasniji načini za poboljšanje odnosa sa turistima i komercijalnim organizacijama. Da biste izbegli gubitke i ostvarili profit u kompaniji, neophodno je stalno pratiti trendove na tržištu i tražiti nova rešenja. Internet pruža brojne mogućnosti, uključujući direktnu komunikaciju sa putnicima (turistima). U tom slučaju, konkurencija se pomera u virtuelnu oblast, i logično je da bi odgovor trebalo da bude pomeranje ka e-poslovanju.
Orijentacija ka inovacijama (uvođenje informacionih tehnologija) podrazumeva kontinuiranu, dugoročnu pažnju na latentne zahteve sadašnjih i potencijalnih turista. S druge strane, vuče, razvijajući superiorne usluge u odnosu na konkurenciju kako bi se zadovoljile potrebe turista. Turističke lokacije koje žele da unaprede svoje poslovanje će prihvatiti inovacije i e-trgovinu. U ovoj situaciji, destinacijski menadžment ulaže gotovinu i implementira novu tehnologiju u firmu.
Međutim, da bi turistička destinacija redovno dodavala inovacije u svoje poslovanje (u ovom primeru inovacije se odnose na uvođenje novih informacionih tehnologija, kao što su virtuelne interaktivne ture), ona prvo mora biti visoko pozicionirana na tržištu.
Najznačajniji aspekt pozicioniranja je kako tržišni ciljevi percipiraju imidž destinacije:
- Ako tržište ne percipira imidž destinacije, slika ne postoji.
- Ako tržište ne percipira da je ono što destinacija pruža turistima prednost, to nije prednost.
- Obećanje je besmisleno ako tržište ne veruje da se korist može ispuniti.
- Ako se obećana korist ne smatra različitom od koristi koju nudi konkurent, strategija diferencijacije neće uspeti.
Iz prethodnog je jasno da je jedan od primarnih ciljeva upravljanja turističkim destinacijama izgradnja i zadržavanje konkurentske prednosti kroz kontinuirano unapređenje razvoja turizma kroz različite vrste inovacija. Kao jedna vrsta inovacije, virtuelne interaktivne ture omogućavaju turističkim lokacijama koje ih zapošljavaju da steknu konkurentsku prednost u odnosu na druge koji se promovišu putem tradicionalnih veb stranica. Izgradnja veb stranica sa virtuelnim interaktivnim obilascima je kritična za uspeh turističke atrakcije.
Destinacije koje koriste ovaj stil promocije imaju konkurentsku prednost jer većina potencijalnih turista svoj prvi utisak gradi na osnovu dizajna veb stranice. Štaviše, virtuelne ture smanjuju broj ranih posetilaca sajta koji odlaze. Pored tradicionalnih virtuelnih tura, nekoliko turističkih kompanija na određenim destinacijama svoje virtuelne ture baziraju na održivom razvoju turizma, po čemu se razlikuju od ostalih učesnika na turističkom tržištu.
Virtuelne interaktivne ture utiču na dostupnost i lakoću pristupa informacijama pre putovanja, kao i na proces rezervacije usluga. Ove ture menjaju hijerarhijske odnose u marketinškoj praksi, a upotreba ove vrste tehnologije može da obezbedi značajnu konkurentsku prednost za mnoge, posebno manje turističke lokacije. Tehnologija je imala i nastavlja da ima značajan uticaj na konkurentnost destinacije, a menadžeri turističkih lokacija moraju pažljivo pratiti njen razvoj jer se njihova konkurentska prednost može veoma brzo promeniti.
Turistička destinacija se može posmatrati kao skup turističkih organizacija i različitih grupa koje sarađuju ili rade zajedno, ali se sve one rukovode sopstvenim ekonomskim interesima. Upravo zbog toga zahtevaju efikasnu saradnju, saradnju i komunikaciju. U kojoj meri turističke kompanije sarađuju ili se takmiče (konkurencija) i kako to utiče na rad svake jedinstvene turističke destinacije. Saradnja podstiče turističke destinacije i njihovu tržišnu poziciju jer sve ide ka istom cilju, a visok nivo konkurentnosti takođe može donekle imati dobar uticaj jer povećava inventivnost, kvalitet usluge i efikasnost.
Virtuelne ture koje pružaju informacije i druge pogodnosti putnicima koji žele da koriste internet kako bi uštedeli vreme i novac dok donose ispravne odluke.