Prethodna analiza je pokazala da jedno od bitnih obeležja turističkih potencijala opštine Sokobanja čini, na jednoj straní, disperzan prostorni razmeštaj temeljnih razvojnih vrednosti, a na drugoj, povećana koncentracija prirodnih i antropogenih motiva u pojedinim delovima teritorije. Na tim osnovama, moguće je izvršiti odgovarajuće zoniranje prostora opšti ne, odnosno izdvajanje predeonih celina u okviru kojih bi turizam trebao da čini noseću razvojnu delatnost, ili jednu od vodećih grana privrednog razvoja, a koje bi namenski trebalo opredeliti, zaštititi i urediti za ovu funkciju. Južna zona. Obuhvata banjski prostor sa neposredním planinskim zaleđem Ozrena i Leskovika. Karakteriše je koncentracija brojnih, raznolikih i visokovrednih prirodnih i antropogenih turističkih po tencijala: izvori termomineralne vode, gas radon, klimatske vrednosti, geomorfološki objekti, bujna i raznolika vegetacija, ekološke i ambijen talne vrednosti, reka Moravica, vertikalna disekcija reljefa (između 300 i 1200 m n.v.), kulturno-istorijske vrednosti, povoljan saobraćajní položaj i dr. Na pomenutim drugim obeležjima temelji se njena visokoizražena Izdravstvena i rekreativna funkcija, kao i mogućnost razvoja više vidova selektivnog turizma: zdravstvenog (stacionarnog), rekreativnog, ek ološkog, sportsko-manifestacionog, izletničkog, kongresnog, tranzitnog i dr. Raznolika motivska sadržajnost i turistička funkcionalnost elemenata svrstavaju ovu zonu među najatraktivnije i najperspektivnije banjske tur ističke centre u Srbiji, pa i SR Jugoslaviji.
U dosadašnjem razvoju turizma na teritoriji opštine Sokobanja, ova zona je odigrala ključnu ulogu. U njoj je izgraden najveći deo receptivnih objekata i sadržaja (turističkih i zdravstvenih); ovde se realizuje ogromna većina turističkog prometa i ekonomskih efekata od turizma; na ovom prostoru je najviše urađeno u pogledu integrisanja turizma i komplemen tarnih delatnosti, itd.
■ Severna zona. Zahvata severni deo teritorije opštine koji čine prostor Banje Jošanica, planinski masiv Rtnja i atraktivni atar sela Vrmdža. Osnovne turističke vrednosti ove zone su: izvori termomineralne vode i lekovito blato (peloid) u Jošanici, odgovarajuće klimatske vred nosti, vertikalna disekcija reljefa (između 400 i 1565 m n.v.), prirodne ambijentalne vrednosti, Vrmdžansko jezero, kulturno-istorijsko naslede (posebno ostaci utvrđenja starog Vrmdžanskog grada smeštenog na uzvišenju sa koga se pruža izvanredan pogled na skoro celu kotlinu), ru ralna obeležja i dr. Pomenute i druge vrednosti čine temeljnu osnovu za formiranje specifičnih turističkih sadržaja i razvoj više vidova selektivnog turizma: zdravstvenog (stacionarnog), izletničkog, seoskog, lovnog, planinarskog, speleološkog i dr. ited som ez sno
( Za razliku od prethodne, ova zona se nalazi na znatno nižem ste penu razvijenosti turističke i zdravstvene delatnosti, tako da predstavlja potencijalnu vrednost kojoj tek predstoji adekvatna valorizacija i in tenzivniji ristički razvoj. U tom kontekstu, poseban značaj i dominantan prioritet treba dati Banji Jošanici. Naime, dosezanjem višeg nivoa razvi jenosti ova banja bi mogla prerasti u značajan centar logističke podrške u cilju turističkog aktiviranja ostalih delova zone i intenziviranja razvoja severnog dela opštine. Izgradnjom planiranog puta prema Paraćinu ova zona će znatno dobiti u pogledu veće otvorenosti, kvalitetnije i brže tur ističke dostupnosti. Pored toga, ovde su prisutne mogućnosti za efikasno brojnih delatnosti turizma, zdravstva, poljoprivrede (ratarstva i stočarstva), domaće radinosti i dr.
Jugozapadna zona
Smeštena na jugozapadnom ulazu u Sokobanjsku kotlinu ova zona zahvata pripadajući deo Bovanskog jezera i istoimene klisure, kao i kontaktne delove Beljevine i Oštrikovca. Domi nantne turističke atraktivnosti ove zone čine: hidroakumulacija, atrak tivna klisura, pejzažne vrednosti okolnog prostora, tranzitna pozicijai drugo, koje posebno pogoduju razvoju ribolovnog, izletničkog i tranzitnog turizma, sa sledećim dominantnim sadržajima – pecanje, kupanje, piknik u prirodi, sportsko-rekreativne aktivnosti na vodi, šetnja, ugostiteljske druge usluge.
■Jugoistočna zona. Zahvata širi prostor planine Device. čije osnovne turističke atraktivnosti čine: vrelo Moravice, šumski kom pleksi, klima, pašnjačke površine, ugodan planinski ambijent, ekološke vrednosti i dr. Tu je i selo Dugo Polje, sa kojim se može računati u po gledu razvoja seoskog turizma. U razvojnom pogledu, ova zona je izrazito komplementarna južnoj zoni pa je u tom smislu sadržinski treba opremati i organizovati, tako da se u dogledno vreme funkcionalno može spojiti sa njom. U tom cilju, veoma značajna bi bila izgradnja planinskog puta koji bi povezivao Ozren, Leskovik i Devicu i činio sastavni deo veoma atraktivnog kružnog turističkog toka Sokobanja-Ozren-Leskovik Devica-Čitluk dolina Moravice-Sokobanja.
■ Istočna zona. Zauzima istočni deo teritorije opštine sa seoskim naseljima Seselac, Milušinac i Čitluk, te planinama Krstatac (1069 m), Slemen (1098 m), Obli i Jelovi Dol. Odlikuje se potencijalima koji pogoduju razvoju izletničkog i seoskog turizma. Međutim, imajući u vidu znatno izraženiju turističku atraktivnost prethodnih zona, ovaj deo teritorije opštine će imati pretežno lokalni značaj, pa ga u tom smislu razvojno treba i koncipirati.
Izdvajanje pomenutih zona ne znači funkcionalno razjedinjavanje teritorije opštine, već samo njenu operativnu diferencijaciju. Naprotiv, ona se mora tretirati kao jedinstven turistički prostor na kome će se, fazno i uz odgovarajuću razvojnu dinamiku, formirati celovit (integralan) turistički proizvod Sokobanje. U tom pogledu, prva i druga zona treba da čine primarne i prioritetne turističke prostore, okosnicu i nosioce razvoja turističke delatnosti na teritoriji ove opštine. Pored toga, one treba da imaju i snažno izraženu integrativnu ulogu u cilju funkcionalnog povez ivanja i pružanja logističke podrške ostalimsekundarnim zonama, koje razvojno treba usmeravati tako da, što je moguće više, budu komplemen tarne primarnim zonama. Pri tome treba ići u dva osnovna pravca – for mirati ih kao izletišta za banjske goste i lokalno stanovništvo, te kao atraktivna izletišta za stanovništvo okolnih gradskih naselja.